LEŚNA SZKOŁA DLA KAŻDEGO

“Przyroda tworzy dla nas cudowne i spokojne miejsce, sanktuarium. Nieograniczone czasem, niezamknięte w czterech ścianach.“ Tymi słowami rozpoczyna się książka „Leśna szkoła dla każdego“ – wspaniałe źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy chcą zaprzyjaźnić się z przyrodą i poświęcić jej więcej uwagi.

„Leśna szkoła dla każdego” w swoim naturalnym środowisku. 😉

Tej książki nie mogło zabraknąć na stronie. Nie tylko dlatego, że tematycznie idealnie wpisuje się w podejmowaną przeze mnie działalność, ale i sama w sobie jest ciekawą pozycją, która wyróżnia się na polskim rynku wydawniczym. Niewiele jest książek, które podejmują tematykę obcowania z przyrodą z taką lekkością i zaangażowaniem, pokazując przy tym jak wspaniałą przygodą może być zabawa na łonie natury. No i to wydanie – urzekające prostotą, stylistycznie doskonale nawiązujące do zawartości.

Książka nawiązuje do oddolnego ruchu leśnych szkół, ktory rozwinął się w Wielkiej Brytanii w latach 90., inspirowanego skandynawską pedagogiką wykorzystującą zabawę i kontakt z przyrodą. I rzeczywiście możliwości czerpania z przyrody jako miejsca to spędzania wolnego czasu jest mnóstwo, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. W środku znaleźć można ciekawe pomysły na gry, prace ręczne i zdobywanie umiejętności, które rozwijają rozmaite kompetencje dzieci (i nie tylko dzieci!), pozwalają uczyć się cierpliwości, wytrwałości i wrażliwości wobec natury. Co moim zdaniem wyjątkowo ważne, każda aktywność opisana jest bardzo dokładnie nie tylko z technicznego punktu widzenia, ale i w sposób nadający każdej zabawie ukryty sens i cel edukacyjny, a przy tym dodający do każdej z nich odrobinę magii.

Co warte podkreślenia – nie jest to książka dla dzieci. Pozycja ta powstała z myślą o rodzicach i opiekunach, którzy chcą się podjąć roli prowadzących zajęcia na świeżym powietrzu, a co za tym idzie w pełni w nich uczestniczyć i inspirować młodych do takiej formy spędzania czasu. To więc świetny sposób na odnalezienie w sobie duszy dziecka i współuczestniczenie w rozwoju naszych podopiecznych, zamiast podsuwania im kolejnych „wypasionych“ zabawek, które mają je zająć na dłuższą chwilę bez naszego zaangażowania.

A co skrywa w sobie książka?
Podzielona jest na 4 główne rozdziały: Odkrywanie przyrody // Leśne dzieła sztuki // Radzę sobie w lesie // Zabawy w życie lasu.

Niepozorna okładka skrywa bogate wnętrze.

Poszczególne sekcje wskazują na rodzaj aktywności, jakie można tam znaleźć. Część z nich daje dzieciom szansę pełnego zanurzenia się w świecie przyrody, część odkrycia w sobie duszy artysty/ki i pobudzenia kreatywności, jeszcze inne zdobycia umiejętności radzenia sobie w lesie bez powszechnie dostępnych udogodnień.

To 26 pomysłów na konkretne działania adresowane do młodszych i starszych dzieci, które mogą być inspiracją do wymyślania własnych, ekscytujących zabaw w otoczeniu przyrody. Pozostaje tylko znaleźć w sobie motywację, odrobinę czasu i przystąpić do działania. Może warto nawet zarezerwować sobie rodzinne sobotnie popołudnia na leśne harce?

Z całego serca polecam „Leśną szkołę dla każdego“. Nie tylko jako źródło inspiracji do rozmaitych zabaw, ale i szansę dla nas samych – dorosłych na poszukanie naszej więzi z przyrodą. Bo by rozbudzić w dzieciach miłość do natury i potrzebę spędzania w niej jak najwięcej czasu, sami musimy najpierw się w niej zakochać (albo to uczucie odświeżyć). A wspólne, zielone szaleństwo może nam wyjść tylko na zdrowie. 🙂